DZIEŃ DZIECKA -
czyli najszczęśliwszy dzień świata

    Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak, co kraj to obyczaj, dlatego nie wszędzie obchodzone jest w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.

    Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych są równie ważna i powinny być przestrzegane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone.

 

CIEKAWOSTKI

  1. Początkowo Dzień Dziecka nazywał się Dniem Róży, później nazwę zmieniono na Kwiatową Niedzielę.
  2. Od 1952 roku w Polsce, tak jak w krajach słowiańskich obchodzi się Dzień Dziecka 1 czerwca. Tego dnia rodzice skupiają całą uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności.
  3. Od 1 czerwca 1994 roku w Polsce obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
  4. W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.
  5. Turcy obchodzą Dzień Dziecka 23 kwietnia.
  6. W Japonii dzieci nie mają typowego Dnia Dziecka, ponieważ rozdzielono go na Dzień Chłopca 5 maja i Dziewczynki 3 marca.
  7. We Francji zamiast Dnia Dziecka jest Dzień Rodziny, który obchodzony jest 6 stycznia. Tego dnia Francuzi organizują rodzinny obiad, podczas którego podawane są bogate desery: ciasta, ciasteczka i słodycze. Oprócz tego do popularnych zwyczajów należy wróżenie i przewidywanie dalszych losów rodziny.
  8. W Meksyku z okazji Dnia Dziecka przygotowuje się specjalne zajęcia dla dzieci, żeby wspólnie świętować ten czas.

   Czego można życzyć małym i większym dzieciom z okazji ich święta? Przede wszystkim ciekawości świata i spontaniczności na co dzień. Ponadto – uśmiechu na twarzy, spełnienia wszystkich marzeń i osiągania kolejnych – bardziej i mniej istotnych celów.

Zofia Sobolewska

Krystyna Lizak

Źródło: strony www

 

Poniżej mały prezencik z okazji Dnia Dziecka - wejdź na stronę i baw się z nami.

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=20be8e0ff67d

Opublikowano: 10 czerwiec 2019
Odsłony: 497

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

A Bartkowa uwierzyła tłustych pączków nasmażyła.

Pączki, pączki, chrusty, chrusty,

Niech nam żyje czwartek tłusty”

Opublikowano: 06 marzec 2019
Odsłony: 642
Read More: TŁUSTY CZWARTEK

Walentynki

Dlaczego dzień 14 lutego nazywamy walentynkami?

  Nazwa walentynki pochodzi od imienia świętego, który jest związany z dniem 14 lutego, czyli świętym Walentym, nazywanym patronem zakochanych.

Opublikowano: 18 luty 2019
Odsłony: 839
Read More: Walentynki

Miesce i dni tygodnia

Styczeń

Nazwa pochodzi od słowa "stykać". Oznacza, że stary rok styka się z nowym. Początkowo funkcjonowała także nazwa „tyczeń”.

Druga teoria nazwy tyczeń mówi, że wzięła się ona od zbierania w zimie drewna (tyczek).

Opublikowano: 20 grudzień 2018
Odsłony: 826
Read More: Miesiące i dni tygodnia

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klasy III c przygotowali prezentacje dotyczące polskich pisarzy i poetów tworzących dla dzieci. Były quizy, plakaty, przebieranki, a nawet szukanie skarbu. Uczniowie poznali biografię Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Zbigniewa Nienackiego, Janusza Korczaka. Opowiadali ciekawostki z życia pisarzy i poetów. Zachęcali do czytania ich utworów. Pomysłodawczynią tego projektu była uczennica Krysia Lizak.

                                                                                                                                                          Renata Paterewicz-Makowska

Opublikowano: 17 grudzień 2018
Odsłony: 912